«10 грудня кожного року в країні відзначається День прав людини – присвячений проголошенню Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини. З цієї нагоди проводяться обговорення на тему: « Реалізація і захист прав людини».
В Конституції України розділ II висвітлює, питання , пов’язані з гарантією та захистом прав, свобод та обов’язками громадянина. До складу розділу входить 47 статтей.
Основними правами та обов’язками є:
-.Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
- Кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей, та має обов'язки перед суспільством, в якому забезпечується вільний і всебічний розвиток її особистості.
- Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
- Громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.
- Кожна людина має невід'ємне право: на життя;. на повагу до його гідності; на свободу та особисту недоторканність. Кожному гарантується недоторканність житла.
- Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.
- Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.
- Громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей; утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій,
- Громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
- Кожен має право: володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності; на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
- Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен, хто працює, має право на відпочинок. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
- Кожен має право на житло; на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування; на освіту.
Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право на правову допомогу.
Кожен зобов'язаний: не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки. - сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. - Стаття 68. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У 2013 році до Високопільського районного суду позовні заяви від громадян району, щодо порушення прав та свобод громадян не надходили і судом не розглядались.
Консультант суду Т.Л.Шеремета