29 березня 2019 року працівником Високопільського районного суду Херсонської області, який виконує обов’язки прес-секретаря, було проведено лекцію для працівників Управління Державної казначейської служби України у Високопільському районі Херсонської області на тему: «Гласність і відкритість судового процесу».
Працівникам колективу установи було роз’яснено, що принцип гласності є однією з основних засад судочинства, закріплених статтею 129 Конституції України. Він направлений на здійснення одного з основних завдань судочинства — зміцнення законності, попередження правопорушень, виховання громадян у дусі неухильного виконання законів і пошани до них.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, судові засідання та інформація щодо справ, які розглядаються судом, є відкритими, крім випадків, установлених законом.
Інформація про суд, який розглядає справу, сторони спору та предмет позову, дату надходження позовної заяви, апеляційної, касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення, стадії розгляду справи, місце, дату і час судового засідання, рух справи з одного суду до іншого є відкритою та має бути невідкладно оприлюдненою на офіційному веб-порталі судової влади України, крім випадків, установлених законом.
Особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Якщо всі учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, здійснюється транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет в обов'язковому порядку.
Конкретизація статті 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» знайшла своє вираження у відповідному процесуальному законодавстві. Зокрема, у Цивільному процесуальному кодексі України (ст.7,8), Кримінальному процесуальному кодексі України ( ст. 27), Кодексі адміністративного судочинства України (ст. 10-11), Господарському процесуальному кодексі України ( ст. 8-9), Кодексі України про адміністративні правопорушення (ст. 249).