flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Верховна рада України прийняла закон про кримінальні проступки

26 листопада 2018, 15:54

22 листопада 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень». №7279-д.

Згідно із пояснювальною запискою до законопроекту, завданням акту є визначення на законодавчому рівні поняття кримінального проступку, його складових, а також пов'язаних з його здійсненням кримінально-правових наслідків. Разом з тим проектом пропонується посилення відповідальності за керування транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння.

Запровадження інституту кримінальних проступків здійснено шляхом унесення змін до чинного Кримінального кодексу України.  Це пояснюється тим, що кримінальний проступок є різновидом кримінального правопорушення, за вчинення якого передбачено кримінальну відповідальність. Згідно з вимогою частини третьої статті 3 КК України тільки цим Кодексом визначається злочинність діяння, а також його караність та інші кримінально-правові наслідки.

Зокрема, для введення кримінального проступку в площину кримінального права:

1) закріплене в статті 11 КК визначення злочину трансформовано у визначення «кримінальне правопорушення»  єдине як для злочинів, так і для проступків – «суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом кримінального правопорушення»;

2) установлено види кримінальних правопорушень (поділ кримінальні проступки та злочини ) та надано їм визначення (стаття 12 КК). 

При цьому склади кримінальних проступків запропоновано утворити за рахунок злочинів невеликої тяжкості. З цією метою в градації злочинів вилучити поняття злочин невеликої тяжкості, наділивши його ознаками кримінальні проступки.

Передбачається класифікація злочинів на нетяжкі, які трансформовано зі злочинів невеликої тяжкості, що не увійдуть до категорії проступків, та злочинів середньої тяжкості; тяжкі та особливо  тяжкі (ст.12).

Кримінальним проступком визначено передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.