Кабінет Міністрів України затвердив зміни до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, які набрали чинності 18 листопада.
У першу чергу такі зміни торкнулись переліку інформації, яка повинна міститись в заяві, яка подається до органу державної виконавчої служби. Зокрема, така заява повинна містити:
реквізити банківського рахунка (у разі наявності - довідку банку) із зазначенням назви банку, його МФО, коду згідно з ЄДРПОУ, номера рахунка (поточний, транзитний, картковий), прізвища, імені, по батькові власника рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для перерахування коштів у готівковій формі через підприємства поштового зв’язку (прізвище, ім’я, по батькові адресата, його поштова адреса (найменування вулиці, номер будинку, квартири, найменування населеного пункту, поштовий індекс), якщо зазначений рахунок відсутній;
місця реєстрації (проживання);
номерів засобу зв’язку.
Зазначимо, що попередня редакція не передбачала таких відомостей.
Крім того, новим положенням зазначається, що у разі зміни даних (у тому числі зміни реквізитів банківського рахунку, на який слід перерахувати кошти, або даних для перерахування коштів у готівковій формі через підприємства поштового зв’язку) або внесення змін до документів, що подані, заявник повідомляє про це орган державної виконавчої служби.
Водночас змінюються строки, відповідно до яких відповідальна особа зобов’язана перевірити виконання рішення за даними автоматизованої системи виконавчого провадження, враховуючи дані виконавчих проваджень, відкритих на виконання рішень Європейського суду з прав людини стосовно невиконання рішення національного суду, щодо якого звертається заявник. Віднині строк становить десять днів (попередня редакція – сім днів)
Крім того, передбачено, що у разі відсутності відомостей про виконання рішення в повному обсязі відповідальна особа вносить дані про це рішення до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою (далі - Реєстр).
Також передбачено, що якщо за результатами перевірки встановлено, що рішення виконано у повному обсязі, в тому числі в межах виконавчого провадження, відкритого на виконання рішення Європейського суду з прав людини стосовно невиконання рішення національного суду, щодо якого звернувся заявник, відповідальна особа повертає рішення заявнику із супровідним листом та відповідною довідкою з автоматизованої системи виконавчого провадження.
Відповідальна особа повертає документи, надані заявником, у разі, коли:
рішення не підлягає обліку відповідно до цього Порядку;
рішення подано не за місцезнаходженням боржника;
заявником не подано заяву про виконання рішення або заява не відповідає вимогам, встановленим пунктом 4 цього Порядку;
заява подана особою, яка не є заявником та повноваження якої не підтверджені в установленому порядку тощо.
Повернення документів не позбавляє заявника права повторно звернутися із заявою про виконання рішення відповідно до пункту 4 цього Порядку.
У разі подання заявником повторно заяви про виконання рішення черговість погашення заборгованості за рішенням визначається з дати подання повторної заяви.
Заявник має право подати заяву про відкликання рішення без виконання. У такому разі відповідальна особа не пізніше ніж протягом трьох робочих днів після надходження до неї зазначеної заяви повертає документи заявнику та у разі внесення даних про таке рішення до Реєстру здійснює у Реєстрі відповідний запис.
Відкликання заявником рішення без виконання не позбавляє його права повторно звернутися із заявою про виконання рішення відповідно до пункту 4 цього Порядку.
У разі отримання інформації про смерть заявника (стягувача за відповідним рішенням) подане рішення надсилається до суду, який постановив таке рішення, для приєднання до справи. Таке рішення може бути повторно подано на виконання спадкоємцем разом з ухвалою суду про заміну сторони її правонаступником.
Новими нормами передбачено, що у разі переведення справи з первинними документами про нарахування соціальних та пенсійних виплат за новим місцем проживання заявника, документ про здійснення нарахування та/або виплати складає уповноважена особа органу за місцем перебування заявника на обліку в органах Пенсійного фонду України або у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад та/або надсилає його боржнику протягом п’яти робочих днів. Зазначений документ боржник надсилає із супровідним листом відповідальній особі протягом п’яти робочих днів.
Якщо боржником не надано повідомлення про суму коштів, що підлягає виплаті заявникові за рішенням, яким зобов’язано боржника здійснити нарахування (перерахунок) коштів, або боржник відмовився визначити суму коштів, яка підлягає виплаті заявнику, керівник органу державної виконавчої служби надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення.
Порядок доповнено новим пунктами, який передбачає, що у разі надходження органу державної виконавчої служби ухвали про заміну сторони правонаступником або інших відомостей та даних (у тому числі реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти або даних для перерахування коштів у готівковій формі через підприємства поштового зв’язку) відповідальна особа не пізніше ніж протягом наступного робочого дня надсилає їх органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, із супровідним листом, в якому зазначається акт приймання-передавання, яким здійснювалася передача рішень.
Про погашення заборгованості за рішенням орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, повідомляє орган державної виконавчої служби (із зазначенням номера рішення, дати його прийняття та суду, яким ухвалено рішення /видано виконавчий документ) протягом п’ятнадцяти робочих днів з дня перерахування коштів заявнику.
Під час виконання рішень орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, має право безоплатно отримувати інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань, від державних органів, установ, організацій, підприємств незалежно від форми власності в межах обсягу їхніх повноважень.
Джерело: Українське право