flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

У Верховному Суді України розпочав роботу IV Міжнародний судово-правовий форум «Судова реформа: стан та напрями розвитку»

18 березня 2016, 08:41

У Верховному Суді України розпочав роботу IV Міжнародний судово-правовий форум «Судова реформа: стан та напрями розвитку». Упродовж двох днів правники найвищого рівня обговорюватимуть, зокрема, питання удосконалення конституційного регулювання правосуддя; реалії та перспективи запровадження судового прецеденту в Україні; шляхи і механізми реформування процесуального законодавства, особливі механізми кримінальної відповідальності; податкові спори, спори, що виникають із зобов’язальних правовідносин, «інтелектуальні» спори, справи про банкрутство.

У вступній доповіді Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк поінформував учасників та гостей Форуму про стан судової реформи в Україні з огляду на ефективність правосуддя через призму соціальних потреб.

Підкресливши суспільну важливість змін в судовій системі, Голова Верховного Суду України зазначив, що система судочинства України реформується з дня здобуття Незалежності майже безперервно. Тому на сучасному етапі цієї реформи, на переконання Ярослава Романюка, варто сконцентруватися на кінцевій меті, яка власне й задає напрямок реформи, її темп, а також обумовлює пошук оптимального набору засобів для її досягнення. І в результаті судова система має стати такою, що забезпечує максимальну ефективність виконання судами своєї основної функції – здійснення правосуддя.

 

Основними новаціями в ході проведення реформи системи судоустрою, на думку Голови Верховного Суду України, є оптимізація та спрощення судових процесів у судах усіх рівнів, зменшення кількості та скорочення часу розглядуваних судами справ; упровадження нових інститутів позасудового вирішення спорів, у тому числі медіації, та популяризація наявних; зміна підходів до формування однакової судової практики та надання прерогативи превентивним засобам. Ярослав Романюк висловив впевненість, що метою судової реформи є функціонування в Україні такої судової системи, яка орієнтується на задоволення потреб та інтересів насамперед споживача судових послуг.

– Забезпечення єдності судової практики – завдання найвищої судової установи кожної держави, – наголосив Голова Верховного Суду України. – В Україні забезпечення єдності судової практики закон визначає як головне завдання Верховного Суду України. Разом із тим, завдання Верховного Суду України – не тільки вирішення конкретної справи як правового спору, а головна ідея діяльності – спрямування судової практики в єдине русло шляхом здійснення тлумачення правових норм, – зазначив Ярослав Романюк.

Правова система повинна розвиватися та вдосконалюватися, реагувати на соціально-економічні зміни та потреби суспільства, переконаний Голова Верховного Суду України. Так само й правові механізми, які закладаються в основу діяльності суду, можуть і повинні модернізуватися. Тому важливим є вивчення досвіду судових систем кращих світових зразків, запозичення нових правових інститутів, які позитивно зарекомендували себе в інших державах.

Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк у своїй вступній доповіді також побажав учасникам Форуму плідної роботи в рамках дискусійних секцій та висловив переконання у необхідності розроблення рекомендацій в ході професійних обговорень для впровадження та застосування на практиці.

Організаторами IV Міжнародного судово-правового форуму «Судова реформа: стан та напрями розвитку» є Верховний Суд України та газета «Юридическая практика» спільно з Проектом ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка.

 

Джерело: http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/%28documents%29/C94DAE0ADA7B674EC2257F79002536C3?OpenDocument&year=2016&month=03&