flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Якщо умови мирової угоди суперечать закону чи порушують права, свободи чи інтереси інших осіб, суд має постановити ухвалу про відмову у визнанні мирової угоди і продовжити судовий розгляд. При цьому мирова угода, умови якої не пов’язані зі спірними правов

12 червня 2015, 15:35

Позивач звернулася до суду з позовом про визнання договору купівлі-продажу жилого будинку дійсним, посилаючись на те, що між нею та відповідачем було укладено договір купівлі-продажу будинку у рахунок погашення боргу. У зв’язку з тим, що відповідач відмовилась нотаріально посвідчувати договір купівлі-продажу, позивач, змінивши позовні вимоги, просила суд стягнути з відповідача на її користь борг у визначеній сумі.

 Ухвалою районного суду, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду, визнано мирову, укладену між сторонами, за якою позивач відмовляється від претензій щодо повернення їй відповідачем боргу, а у позивача виникає право власності та право реєстрації на себе будинку.

10 червня 2015 року колегія суддів судової палати у цивільних справах ВССУ скасувала зазначені судові рішення, вказавши наступне.

         У ч. 1 ст. 182 ЦК України визначено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

         За положеннями ч. 1 ст. 220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.

         Відповідно до ч. 3 ст. 640 ЦК України договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення.

         Згідно зі ст. 657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.

Таким чином, договір купівлі-продажу, предметом якого є нерухоме майно, має бути обов’язково нотаріально посвідченим.

Ураховуючи те, що договір купівлі-продажу між позивачем та відповідачем не був нотаріально посвідчений, судові рішення судів суперечать вимогам ст. ст. 182, 640 ЦК України, оскільки за своєю суттю суд фактично визнав дійсним договір купівлі-продажу, і саме така позовна вимога була первинною.

Крім того, ч. 5 ст. 175 ЦПК України визначено, якщо умови мирової угоди суперечать закону чи порушують права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у визнанні мирової угоди і продовжує судовий розгляд.

За змістом вказаної статті процесуального закону мирова угода – це складена сторонами з урахуванням інтересів усіх заінтересованих осіб, що беруть участь у справі, угода, яка визнається судом лише після встановлення законності й обґрунтованості її умов, а також з'ясування думки усіх заінтересованих осіб щодо можливості її визнання. Метою такої угоди є врегулювання спору між сторонами, а її умови можуть стосуватися лише прав та обов’язків сторін та предмету спору, тобто матеріально-правової вимоги позивача до відповідача, стосовно якої він просить постановити судове рішення. Не може визнаватися судом мирова угода, умови якої не пов’язані зі спірними правовідносинами.

Таким чином, суди у порушення вимог ст. ст. 212 – 214, 315 ЦПК України зазначених вимог закону не врахували та безпідставно застосували до даних правовідносин ст. 16 ЦК України для обрання такого способу захисту, як визнання мирової угоди, та в обхід закону фактично визнали дійсним договір купівлі-продажу нерухомості.

Із повним текстом ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у цій справі (№6-10418 св 15) можна буде ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

 

Джерело:

http://sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/jakcsho_umovi_mirovoji_ugodi_superechat_zakonu_chi_porushujut_prava_svobodi_chi_interesi_inshih_osib.html