Дванадцятого лютого 2015 року, в актовій залі апеляційного суду Херсонської області відбулися збори суддів місцевих та апеляційного судів Херсонської області, метою яких було підведення підсумків здійснення правосуддя у 2014 році.
Голова апеляційного суду Херсонської області Олександр Коровайко вже традиційно відкрив засідання вітальним словом: «Шановні колеги, всі події, які відбуваються в суспільстві, знаходять своє віддзеркалення також у функціонуванні судової системи, яка досягла на сьогоднішній день піку свого реформування. Незважаючи на непросту ситуацію в країні та високий градус суспільної напруги, минув рік напруженої роботи, направленої на підвищення рівня ефективності здійснення судочинства, дотримання розумних строків розгляду судових справ та покращення якості відправлення правосуддя в цілому судами Херсонщини».
Далі, як і було передбачено порядком денним, заступники голови апеляційного суду Володимир Заіченко та Олена Кузнєцова виступили перед присутніми з доповідями щодо стану здійснення правосуддя місцевими і апеляційним судами Херсонської області за 2014 рік.
«Аналіз статистичних даних за 2014 рік свідчить, що минулий рік був напруженим для всієї системи судів загальної юрисдикції, в тому числі і для судів Херсонської області. Більшість судів нашої області працювало з великим навантаженням, однак, незважаючи на це, судді в цілому належним чином виконували свої обов’язки по здійсненню правосуддя» - розпочав виступ Володимир Заіченко.
В продовження доповіді заступник голови суду зазначив, що на розгляді в судах нашої області у 2014 році перебувало 159 кримінальних справ відносно 239 осіб по КПК 1960 року, по КПК 2012 року - 6016 справ перебувало в провадженні судів, з обвинувальним актом 5790 справи.
«Головним завданням для кожного судді є своєчасний і якісний розгляд справ. Кримінальна справа повинна бути призначена до розгляду в конкретні, передбачені ст.ст. 241, 256 КПК України (1960 р.), строки. За звітний період ці строки суддями не порушувалися» - зауважив Володимир Заіченко.
Далі доповідач зупинився на якісних показниках розгляду судових справ місцевими судами області, процесуальних питаннях, які виникають під час відправлення судочинства, та підсумував роботу апеляційної інстанції. Так, у 2014 року в апеляційного суду знаходилося в провадження 251 кримінальна справа за апеляціями на вироки місцевих судів та 90 апеляцій на постанови судів. По результатам розгляду апеляцій апеляційним судом було розглянуто 235 вироків відносно 306 осіб, них залишено без змін вироки відносно 118 осіб, скасовано вироків відносно 132 осіб, з них з постановленням нового вироку відносно 21 особи та змінено вироків стосовно 56 осіб.
Окремо заступник голови суду зупинився на даних щодо проведених судових засідань в режимі відеоконференції та кількості направлених судових повісток у вигляді SMS-повідомлень станом на 31.12.2014 року. Лідерами по застосуванню систем відеоконференцзв’язку при розгляді справ стали Білозерський та Суворовський районні суди, а по направленню судових повісток у вигляді SMS-повідомлень – Суворовський районний та Каховський міський суди.
На закінчення виступу Володимир Заіченко порекомендував суддям більш вимогливіше ставитись до виконання своїх службових обов’язків, системно підвищувати свій професійний рівень, а головам місцевих судів постійно аналізувати роботу суддів, організовувати вивчення всім складом суду судової практики по окремим категоріям справ, здійснювати аналіз причин скасування судових рішень з метою недопущення помилок в майбутньому.
Своєю чергою Олена Кузнєцова ознайомила присутніх з аналітичною довідкою здійснення правосуддя місцевими і апеляційним судами Херсонської області за 2014 рік по цивільним справам. Як зазначила доповідач, за 2014 рік в провадженні місцевих судів Херсонської області перебувало 39017 справ та заяв в порядку цивільного судочинства, закінчено провадження у 32022 справах.
Аналіз статистичних даних свідчить про тенденцію зменшення кількості цивільних справ та матеріалів, що надійшли в провадження місцевих судів за аналогічний період 2013 року. Так, у 2013 році кількість справ становила 40148, що на 1131 справи більше, ніж у 2014 році.
За 2014 рік до апеляційного суду Херсонської області надійшло 3702 справ за апеляційними скаргами на рішення та ухвали місцевих судів в порядку цивільного судочинства. З них 2527 справ - за апеляційними скаргами на рішення та 1170 справ - на ухвали. Залишок справ на початок року складав 365 справ. Прийнято судом апеляційної інстанції до розгляду 3087 справ, розглянуто – 3181 справу. З 3232 справ, в яких закінчено апеляційне провадження, 2357 справ - з апеляційними скаргами на рішення, 872 - на ухвали місцевих судів. За 2014 рік апеляційним судом Херсонської області було переглянуто 3181 судових рішень.
У 2014 році Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ було скасовано 6,3 % судових рішень апеляційного суду.
Багато уваги заступник голови суду приділила в своєму виступі дотриманню судами першої інстанції строків розгляду судових справ та строків направлення справ з апеляційними скаргами до апеляційного суду: «Намітилася негативна тенденція щодо випадків, коли судді без поважних причин неодноразово, на протязі тривалого часу, відкладають розгляд справи, безпідставно затягують її розгляд по суті, а потім у зв’язку із закінченням повноважень справа передається на розгляд іншому судді. Викликає занепокоєння збільшення таких випадків, а саме: розгляд справ з порушенням встановлених цивільним процесуальним законодавством строків Цюрупинським, Геніческим районними судами» - зауважила Олена Кузнєцова. Позитивно були згадані доповідачем Бериславський, Великоолександрівський, Великолепетиський, Високопільський, Верхньорогачицький, Горностаївський, Іванівський, Каланчацький, Ніжньосірогозький, Нововоронцовський, Новотроїцький районні суди, судді яких протягом 2012-1014 років не допускають порушень строків, встановлених ч. 2 ст. 296 ЦПК України. У 2014 році не допущено порушень суддями Голопристанського, Скадовського районних судів, а також Дніпровського районного суду м. Херсона.
«Взагалі, у 2014 році ситуація зі своєчасністю направлення справ для розгляду в апеляційній інстанції значно поліпшилась. В порівнянні з 2013 роком, кількість справ, направлених з порушенням строків, скоротилась майже в 3 рази – з 61 до 22 справ» - зазначила заступник голови суду.
Не оминула увагою заступник голови і питання використання систем відеоконференцзв’язку при розгляді справ та надсилання судами текстів судових повісток у вигляді sms-повідомлень. Так, у відповідності до статистичних даних найбільш активно використовувалася система відеоконференцзв’язку у Скадовському, Генічеському районних та Новокаховському міському судах. Щодо надсилання судами текстів судових повісток у вигляді sms-повідомлень було відзначено, що цей функціонал активно використовується в усіх судах області, але доповідач звернув увагу суддів місцевих судів на необхідності обов’язкового відбирання від сторін особистих заяв про надсилання їм СМС - повідомлень про час та місце розгляду справ.
Перед присутніми також виступили секретар судової палати з розгляду кримінальних справ апеляційного суду Херсонської області Сергій Волошко та секретар судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Херсонської області Лариса Приходько, які проінформували присутніх про діяльність очолюваних ними палат, зупинились на завданнях та напрямках роботи відповідних районних судів, надали пропозиції щодо оптимізації їх діяльності, зокрема наголосили на необхідності сурового дотримання вимог ЦПК України та КПК України, а також на необхідності і в подальшому тісно співпрацювати з місцевими судами області щодо надання методичної допомоги суддям при розгляді судових справ.
Запрошений до участі у зборах начальник ТУ ДСА України в Херсонській області Володимир Лаговський поінформував присутніх про стан організаційного, інформаційно-технічного та фінансового забезпечення місцевих судів у 2014 році, окреслив низку проблемних питань та шляхи їх вирішення, зупинився на перспективах в роботі судів області на 2015 рік. Доповідач також зупинився на обсягах виконаних роботах в кожному місцевому суді області.
Підсумовуючи результати роботи судів Херсонщини при здійсненні правосуддя у 2014 році Олександр Коровайко зазначив на необхідності дотримання у правозастосуванні правових позицій, визначених як Верховним Судом України, так і Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних та кримінальних справ у відповідних інформаційних листах і постановах пленуму. Також активно використовувати практику Європейського суду з прав людини. Окремо голова суду зауважив, що для усунення недоліків у роботі, кожному судді потрібно постійно підвищувати свої правові знання та рівень професійної майстерності, забезпечувати правову культуру і професіоналізм при здійсненні правосуддя, адже: «Тільки від вашої стриманої, позбавленої зовнішніх емоцій поведінки, об’єктивності, неупередженості та справедливості при виконанні своїх професійних обов’язків залежить довіра суспільства як до вас особисто, так і в цілому до всієї судової гілки влади в України» - підкреслив керманич суду.
Окремо Олександр Коровайко окреслив основні напрями діяльності на 1 півріччя 2015 року, такі як: дотримання розумних строків та якості розгляду судових справ, своєчасне направлення судових рішень до Єдиного державного реєстру судових рішень, тісна співпраця з місцевими судами області щодо надання методичної допомоги, подальше використання новітніх технологій.
Після підведення підсумків голова апеляційного суду провів з головами районних судів робочу нараду, на якій було додатково обговорено організаційні питання забезпечення розгляду справ.
За матеріалами офіційного сайту Апеляційного суду Херсонської області